Poprawa bezpieczeństwa na drogach
O działaniach mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach poinformował w czwartek wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. "Zgodnie z moimi zapowiedziami w Krakowie w jeszcze większym stopniu zadbamy o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zależy mi na tym, aby poprzez montaż kilkunastu fotoradarów w różnych częściach miasta w zdecydowany sposób ograniczyć przypadki bicia rekordów prędkości i brawurowej jazdy" – tłumaczył wiceprezydent.
Jak przypomniał, obecnie w stolicy Małopolski są zamontowane trzy fotoradary: przy ulicach Lublańskiej i Armii Krajowej oraz przy alei Andersa. W tym roku przybędzie kolejnych trzynaście takich urządzeń.
Ustalenie potencjalnych lokalizacji nowych fotoradarów było zadaniem zespołu ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu, powołanego zarządzeniem prezydenta Krakowa. Przygotowano trzynaście wstępnych miejsc, w których - po uzyskaniu pozytywnych opinii z wydziałów ruchu drogowego komend miejskiej i wojewódzkiej policji - zostaną zainstalowane fotoradary. Odbędzie się to na koszt miasta, a następie urządzenia zostaną przekazane do użytkowania przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Lokalizacje fotoradarów
Proponowane lokalizacje fotoradarów to: al. Andersa – przy skrzyżowaniu z ul. Szajnowicza-Iwanowa, al. Krasińskiego – rejon posesji nr 4, al. Pokoju – rejon posesji nr 27a, ul. Botewa – rejon posesji nr 12, ul. Conrada – rejon posesji nr 20, ul. Grota-Roweckiego – rejon posesji nr 9 i 15, ul. Kobierzyńska – rejon posesji nr 100, ul. Konopnickiej – rejon posesji nr 82, ul. Nowohucka – przy moście Nowohuckim, ul. Ptaszyckiego – rejon posesji nr 25, ul. Tyniecka – rejon posesji nr 120, ul. Wielicka – rejon posesji nr 87a, ul. Zakopiańska – rejon posesji nr 200.
Jeden z fotoradarów zostanie ustawiony przy al. Krasińskiego przed mostem Dębnickim, w rejonie, gdzie w nocy 15 lipca ub.r. doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęło czterech młodych mężczyzn. W czasie śledztwa ustalono, że sportowe renault megane poruszało się z prędkością przekraczającą 162 km/h po arterii, na której dozwolone jest 50 km/h.
Według władz Krakowa montaż fotoradarów to nie jedyne działania ukierunkowane na zmniejszenie liczby wypadków w mieście. Wśród innych wymieniają m.in.: przekształcanie skrzyżowań za pomocą środków organizacji ruchu, dodatkowe oznakowanie i doświetlenie przejść na pieszych, tworzenie wysp azylu, korekty programów sygnalizacji czy uspokojenie ruchu na ulicach niższych klas.
Na zlecenie magistratu przygotowano także spot edukacyjny o bezpieczeństwie na drodze adresowany przede wszystkim do młodych kierowców.
Zobacz także:
PAP/IAR/ans
1.
2.
3.
4.