twitterfacebookmail
16:10, 01.07.2022

Lubelskie. 350 samochodów osobowych czeka na wjazd do Polski

Przed przejściem granicznym z Ukrainą w Dołhobyczowie (woj. lubelskie) oczekuje 350 samochodów osobowych. Kierowcy czekają na rozwiązanie ze strony ukraińskiej, aby samochody zostały jeszcze objęte zwolnieniem na cło i podatek VAT - powiedział PAP w piątek rzecznik Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Lublinie Michał Deruś.

https://static.prsa.pl/70eb5167-01a4-43cb-92a7-57759cdbe31c.file?format=700
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

1 lipca przywrócono konieczność wnoszenia opłaty celnej i podatku VAT przy imporcie na Ukrainę szeregu towarów, w tym samochodów. "Zwolnienie z opłat się skończyło, a w kolejce przed przejściem w Dołhobyczowie nadal czeka 350 samochodów osobowych. Kierowcy nie wiedzą, co mają robić dalej, ponieważ chcą, aby te samochody zostały jeszcze objęte zwolnieniem" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Deruś.

Dodał, że samochody oczekują przed przejściem i nie wjeżdżają na nie. "Jeżeli kierowcy wjadą na obecnych zasadach, to samochody będą podlegać opłatom celnym po stronie ukraińskiej. Zatem stoją i czekają na rozwiązanie ze strony ukraińskiej, dzięki któremu można by było przyjąć samochód przez stronę ukraińską na zasadach zwolnienia z opłat" - powiedział.

Jego zdaniem wraz z tym, że skończyło się zwolnienie z opłat "to i skończyło się przyjmowanie samochodów w tranzycie". "Teoretycznie Ukraińcy powinni przemieszczać się na te przejścia graniczne, które są uprawione do przyjmowania aut czyli do Korczowej albo do Dorohuska, gdzie jest zamknięty ruch osobowy" - dodał.

Podkreślił, że "wszystko teraz zależy od strony ukraińskiej, jak ona będzie chciała przyjąć swoich obywateli z tymi samochodami". "Dla nas, czyli dla Krajowej Administracji Skarbowej nie ma takiego problemu, aby taki kierowca wjechał i przejechał przez przejście graniczne, pytanie tylko o stronę ukraińską" - podsumował Deruś.

Jak poinformował w piątek deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Jarosław Żełezniak, zastępca szefa komitetu parlamentarnego do spraw finansów, polityki finansowej i celnej, w okresie od 5 kwietnia do 30 czerwca, gdy na Ukrainie nie obowiązywało cło i podatek VAT na import wybranych towarów, Ukraińcy wwieźli do kraju na ulgowych warunkach blisko 240 tys. samochodów.

PAP/IAR/ans

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.