twitterfacebookmail
13:12, 19.05.2022

Zwierzęta na drodze. Groźne szczególnie o zmierzchu i świcie

- Nie ma czegoś takiego, jak sezon na kolizje drogowe. Zwierzyna leśna przemieszcza się o każdej porze roku. Nabardziej newralgicznym momentem jest zmierzch, kiedy zwierzęta wychodzą ze swoich dziennych ostoi na żerowiska oraz świt, kiedy z nich wracają - mówił w radiowej Jedynce Artur Suszyński z Nadleśnictwa Chotyłów.

https://static.prsa.pl/76868b11-a3fb-4f15-b1a0-bddaf7d26415.file?format=700
W 2021 roku doszło w Polsce do 166 wypadków z udziałem dzikiej zwierzyny Foto: Marten_House/Shutterstock

Ostrożność przez cały rok

Lato za pasem, robi się coraz cieplej, a to oznacza częstsze podróże. Im więcej jednak jeździmy, tym więcej może być na drogach niebezpiecznych sytuacji z udziałem dzikich zwierząt. Choć tak naprawdę, zwłaszcza po zmroku, powinniśmy uważać przez cały rok.

- W tej chwili trzeba uważać na zwierzynę grubą, czyli sarny, jelenie, łosie. Te ostatnie są totalnie niewrażliwe, w ogóle się nie boją. Wychodzą na drogę, często na niej stoją, nie mają żadnej bojaźni przed człowiekiem i samochodem. A jest to zwierzę, które waży nierzadko ponad 400 kg. Zderzenie z nim jest bardzo niebezpieczne, zdarzały się nawet wypadki śmiertlene - podkreślał myśliwy Artur Suszyński.

Statystyki ku przestrodze

Według statystyk Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku doszło w Polsce do 166 wypadków z udziałem dzikiej zwierzyny. Zginęło w nich 13 osób.

-  Zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze. Zwłaszcza wtedy, gdy zbliżamy się do terenów leśnych bądź też odsłoniętych pól, należy bacznie obserwować pobocza drogi. W tych miejscach kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, by bezpiecznie zahamować i ominąć zwierzę, które nagle pojawi się na drodze. Należy oczywiście zwracać uwagę na znaki i poruszać się z prędkoscią, która pozwoli na bezpieczną reakcję w przypadku pojawienia się na drodze zagrożenia - tłumaczyła Barbara Salczyńska-Pyrchla z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

Drogi krajowe - wyższe ryzyko

By ograniczyć ryzyko wypadków z udziałem dzikich zwierząt, stosowane są różne zabezpieczenia. – Na drogach ekspresowych są to przejścia dla zwierząt i ogrodzenia, które na bieżąco monitorujemy. Przy drogach jednojezdniowych stosujemy m.in. specjalne odblaski, tzw. wilcze oczy, które odstraszają zwierzęta. Najwięcej wypadków notujemy na drogach krajowych przebiegających przez tereny leśne i przy polach. Zdecydowanie mniej takich zdarzeń jest przy drogach ekspresowych – ponformował Łukasz Minkiewicz z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Posłuchaj:
Uwaga na zwierzęta na drogach (Sygnały dnia/Jedynka)

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Karolina Rożej i Krzysztof Świątek

Materiał: Małgorzata Tymicka (Polskie Radio Lublin)

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 7.44

pg

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.