twitterfacebookmail
15:30, 13.12.2022

Jak ograniczyć proces niszczenia auta?

Sposób, w jaki korzystamy z samochodu, ma wpływ na to, jak szybko będzie się on zużywać. Niektóre nawyki wydają się na pierwszy rzut oka całkowicie nieszkodliwe, a doprowadzić mogą do kosztownych awarii i częstych wizyt u mechanika.

https://static.prsa.pl/4dd50f75-faae-4c8f-943c-646fc7ae3d07.file?format=700
Zdjęcie ilustracyjne/ Foto: Alan Budman/ shutterstock

– Najważniejsze to zdawać sobie sprawę, że każdy samochód jest inny, a nieodpowiednie jego użytkowanie lub traktowanie go jak auta uniwersalnego może powodować szybsze zużycie – podkreśla Mateusz Lubczański, ekspert motoryzacyjny.

Posłuchaj:
Różne technologie dla różnych kierowców (Wysokie Obroty/PRK)

Decydując się na kupno auta, musimy pamiętać o tym, że nie uchronimy go od postępującego niszczenia, nawet jeżeli będziemy ponadprzeciętnie o nie dbać. To naturalny mechanizm zużywania się przedmiotów. Samochody kupujemy przecież po to, aby nimi jeździć – nie po to, by stały w garażu.

Okazuje się, że podstawową rolę w temacie utrzymania sprawności auta odgrywa czas przeznaczony na jego rozgrzanie. Jeśli pokonujemy tylko krótkie trasy, zwiększamy prawdopodobieństwo pojawienia się usterki.

Posłuchaj:
Auta nie znoszą krótkich dystansów! (Wysokie Obroty/PRK)
Majonez w układzie (Wysokie Obroty/PRK)

Niebezpieczna dla naszego samochodu może być również jazda na niskich obrotach. Dlaczego?

Posłuchaj:
Zamuła przy wyprzedzaniu (Wysokie Obroty/PRK)

Większość z nas ma świadomość tego, że wjazd w dziurę na jezdni może powodować usterki w zawieszeniu bądź ramie, do której jest ono przytwierdzone. Najczęstszymi awariami tego układu są wybite wahacze, sworznie i tuleje metalowo-gumowe. Może dojść także do wewnętrznego uszkodzenia amortyzatora i utraty jego sprawności. Mateusz Lubczański wskazuje, że ryzyko powstania szkody wzrasta, jeśli wjeżdżając w dziurę, zaczniemy hamować. Dlaczego?

Posłuchaj:
Nie hamujemy na dziurach! (Wysokie Obroty/PRK)

Kałuże (nawet te głębokie) nie powinny stanowić dla zwykłego samochodu osobowego większego zagrożenia. Ważne jest jednak, by nie przejeżdżać przez nie szybko – niższa prędkość zmniejszy ryzyko zniszczenia auta.

Posłuchaj:
Z wodą trzeba ostrożnie! (Wysokie Obroty/PRK)

Warto pamiętać także o tym, że zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje szybsze i nierównomierne zużywanie się ogumienia. Producenci szacują, że ubytek 0,5 bara obniża żywotność bieżnika o 1/3. To z kolei może skutkować rozerwaniem opony podczas jazdy.

Posłuchaj:
Jazda na niskim ciśnieniu (Wysokie Obroty/PRK)

Z pewnością nie chcemy również zniszczyć skrzyni biegów, która należy do puli najdroższych podzespołów samochodu, a przekładnie nie są zbyt odporne na błędy eksploatacyjne. Jak z niej korzystać, by posłużyła jak najdłużej?

Posłuchaj:
Jak korzystać ze skrzyni biegów? (Wysokie Obroty/PRK)

Nasze nawyki i to, w jaki sposób korzystamy z samochodu, mają realny wpływ na szybkość zużycia pojazdu. Jak się obronić przed kosztami i uszkodzeniami? Zwiększyć świadomość zagrożeń i zdać sobie sprawę z tego, że wizyta na myjni to nie wszystko, co powinniśmy robić w ramach opieki nad naszym autem!


Sz. Jaworski, M. Furdyna, bp


CZYTAJ TAKŻE:


Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.