– Najważniejsze to zdawać sobie sprawę, że każdy samochód jest inny, a nieodpowiednie jego użytkowanie lub traktowanie go jak auta uniwersalnego może powodować szybsze zużycie – podkreśla Mateusz Lubczański, ekspert motoryzacyjny.
Decydując się na kupno auta, musimy pamiętać o tym, że nie uchronimy go od postępującego niszczenia, nawet jeżeli będziemy ponadprzeciętnie o nie dbać. To naturalny mechanizm zużywania się przedmiotów. Samochody kupujemy przecież po to, aby nimi jeździć – nie po to, by stały w garażu.
Okazuje się, że podstawową rolę w temacie utrzymania sprawności auta odgrywa czas przeznaczony na jego rozgrzanie. Jeśli pokonujemy tylko krótkie trasy, zwiększamy prawdopodobieństwo pojawienia się usterki.
Niebezpieczna dla naszego samochodu może być również jazda na niskich obrotach. Dlaczego?
Większość z nas ma świadomość tego, że wjazd w dziurę na jezdni może powodować usterki w zawieszeniu bądź ramie, do której jest ono przytwierdzone. Najczęstszymi awariami tego układu są wybite wahacze, sworznie i tuleje metalowo-gumowe. Może dojść także do wewnętrznego uszkodzenia amortyzatora i utraty jego sprawności. Mateusz Lubczański wskazuje, że ryzyko powstania szkody wzrasta, jeśli wjeżdżając w dziurę, zaczniemy hamować. Dlaczego?
Kałuże (nawet te głębokie) nie powinny stanowić dla zwykłego samochodu osobowego większego zagrożenia. Ważne jest jednak, by nie przejeżdżać przez nie szybko – niższa prędkość zmniejszy ryzyko zniszczenia auta.
Warto pamiętać także o tym, że zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje szybsze i nierównomierne zużywanie się ogumienia. Producenci szacują, że ubytek 0,5 bara obniża żywotność bieżnika o 1/3. To z kolei może skutkować rozerwaniem opony podczas jazdy.
Z pewnością nie chcemy również zniszczyć skrzyni biegów, która należy do puli najdroższych podzespołów samochodu, a przekładnie nie są zbyt odporne na błędy eksploatacyjne. Jak z niej korzystać, by posłużyła jak najdłużej?
Nasze nawyki i to, w jaki sposób korzystamy z samochodu, mają realny wpływ na szybkość zużycia pojazdu. Jak się obronić przed kosztami i uszkodzeniami? Zwiększyć świadomość zagrożeń i zdać sobie sprawę z tego, że wizyta na myjni to nie wszystko, co powinniśmy robić w ramach opieki nad naszym autem!
Sz. Jaworski, M. Furdyna, bp
CZYTAJ TAKŻE:
1.
2.
3.
4.