W ostatnich latach udało się znacząco ograniczyć kradzież aut - ma to związek m.in. ze zdecydowanie bardziej dopracowanymi zabezpieczeniami montowanymi w pojazdach. Jednocześnie jednak również złodzieje idą z duchem czasu i dysponują coraz to nowszym sprzętem, który pozwala im te zabezpieczenia obejść.
Jak często zdarzają się przypadki kradzieży samochodów? Nie wszędzie samochody znikają z taką samą częstotliwością. Mariusz Michalak z portalu motofakty.pl twierdzi, że mieszkańcy niektórych rejonów powinni zachować szczególną czujność:
Aż 40 proc. wszystkich kradzieży ma miejsce w województwie mazowieckim! Najbezpieczniejsze pod tym względem okazuje się natomiast województwo opolskie.
Nie bez znaczenia pozostaje także marka kradzionego samochodu!
Przestępcy szukają nowych i coraz bardziej wymyślnych sposobów na to, by osiągnąć swój cel. Okazuje się, że często najbardziej skuteczne i przebiegłe, są te banalne. Metody „na butelkę” lub „ulotkę” wciąż pozostają najpopularniejszymi trikami złodziei.
Obecnie złodzieje nie czekają już na tzw. okazję. Zwykle otrzymują zamówienia na konkretną markę, a czasem nawet i kolor. Sposobem umożliwiającym kradzież określonego egzemplarza samochodu bywa także….stłuczka.
Nie zapominajmy również o zaawansowanych technologiach, a w tym jednej z bardziej popularnych metod „na walizkę”. Ta stosowana jest zwykle w przypadku drogich aut posiadających tzw. dostęp bezkluczykowy. Urządzenie przechwytuje sygnał z kluczyka, dzięki czemu złodziej może w prosty sposób dostać się do naszego samochodu.
Przestępcy nieustannie szukają kreatywnych sposobów na uśpienie naszej czujności i rabunek w białych rękawiczkach. Dziś nie potrzebują już łomu – okazuje się, że wielokrotnie sami nieświadomie otwieramy im drzwi. Znajomość metod ich działania pozwoli nam jednak na zachowanie większej ostrożności, a tym samym zwiększy szanse na zapewnienie bezpieczeństwa naszego ukochanego samochodu.
R. Kilen
CZYTAJ TAKŻE:
1.
2.
3.
4.