twitterfacebookmail
05:00, 08.03.2022

Wiejemy!

Ostatnimi czasy przez Polskę przetoczyły się silne wichury. Wiatr wiał gdzieniegdzie z prędkością nawet 120 km/h, a Alerty RCB przychodziły na telefon zdecydowanie częściej, niż sąsiadka na ploteczki przy kawce. Jak radzić sobie w sytuacji silnego wiatru? O czym pamiętać, jeśli nie możemy zostać w domu?

https://static.prsa.pl/faeb2bc5-bae0-4df2-9c54-5311d642c06f.file?format=700
Zdjęcie ilustracyjne Foto: 4.murat/shutterstock

Synoptycy podkreślają, że tegoroczny sezon na silny wiatr dopiero się zaczyna. Dla własnego dobra powinniśmy więc odpowiednio się do nich przygotować i w miarę możliwości zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.

Dostajemy informację, że na naszym terenie prawdopodobnie przejdzie niebawem wichura. Jak się zachować, aby ograniczyć ryzyko strat do minimum? Co w sytuacji, gdy mamy w planach podróż samochodem?

– Gdy dostajemy alert RCB, jeśli tylko możemy, powinniśmy unikać jazdy samochodem – podkreśla dr Igor Protasowicki, ekspert ds. bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Większość polskich dróg otulona jest wysokimi i często starymi drzewami podatnymi na działanie silnego wiatru. Przy prędkościach powyżej 100 km/h powalenie leciwego, spróchniałego dębu jest więcej niż prawdopodobne. W tym starciu samochód ma niewielkie szanse z naturą.

Posłuchaj:
Unikajmy jazdy samochodem (Wysokie Obroty/PRK)

Nawet jeśli poruszamy się trasą, na której nie otaczają nas drzewa, sam wiatr może powodować wiele niebezpieczeństw, a przemieszanie się w takich warunkach wymaga szczególnej ostrożności.

Zmniejszenie stabilności podczas jazdy, niekontrolowane zmiany pasa ruchu czy wirujące w powietrzu przedmioty – to tylko niektóre zagrożenia, których powinniśmy być świadomi podczas szalejących wichur.

Posłuchaj:
Wichura jest nieprzewidywalna (Wysokie Obroty/PRK)

Czynnikiem, który w takich warunkach może nam pomóc wyjść z opresji jest… prędkość!

– Musimy zachować trzeźwość umysłu – przestrzega dr Igor Protasowicki.

-

Posłuchaj:
Aerodynamiczność i przyczepność (Wysokie Obroty/PRK)

Jako kierowcy powinniśmy zapewnić sobie warunki pozwalające na szybką reakcję. Jest to szczególnie istotne, gdy pogoda nie sprzyja.

Posłuchaj:
Wygoda dla bezpieczeństwa (Wysokie Obroty/PRK)

Jeżeli zrezygnujemy z podróży w czasie wichury, powinniśmy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu auta.


Najlepiej zostawić je w garażu lub na parkingu podziemnym. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na taki luksus. Wtedy postarajmy się zaparkować możliwie jak najdalej od drzew. Pamiętajmy, że niedostateczne zabezpieczenie pojazdu w czasie wiatru może być potraktowane przez ubezpieczyciela jako argument uniemożliwiający wypłacenie polisy!

Posłuchaj:
Alert dla bezpieczeństwa (Wysokie Obroty/PRK)

Jak mawiał Kazimierz Górski „gra się tak, jak przeciwnik pozwala”. Nie starajmy się więc próbować udowodnić, że jesteśmy silniejsi od natury – rozgrywka toczy się bowiem o najwyższą z możliwych stawkę.


R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE:


Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.