Na odcinku A2 między Świeckiem a Koninem większość urządzeń została już zamontowana, kilka defibrylatorów będzie montowanych tuż po Nowym Roku.
Każdy zestaw umieszczony na budynkach toalet na MOP, składa się z dwufazowego defibrylatora półautomatycznego (AED) ze zintegrowanym trybem pediatrycznym oraz elektrodami.
Defibrylatory umieszczone są w specjalnych szafkach wyposażonych w alarm świetlny, podświetlenie nocne oraz moduł grzewczy uruchamiany zimą i układ chłodzący na lato. Obok szafek umieszczono tablice z instrukcją postępowania w nagłych przypadkach oraz użycia defibrylatora AED.
- To sprzęt, który może bezwzględnie uratować czyjeś życie. Oby nigdy nie był potrzebny, ale jeśli na jednym z naszych MOP bądź gdzieś na autostradzie wystąpi potrzeba użycia defibrylatora AED, chcielibyśmy, aby była taka możliwość. Zdajemy sobie sprawę, że w trakcie kolejnych fal pandemii natychmiastowy dostęp do fachowej pomocy medycznej może być w niektórych przypadkach ograniczony, a przyjazd karetki wydłużony. Dlatego zdecydowaliśmy się na instalację urządzeń, które usprawnią udzielanie pierwszej pomocy i zwiększą szanse na przeżycie chorego w oczekiwaniu na ratowników medycznych – powiedział Krzysztof Andrzejewski z zarządu AWSA.
Każdy defibrylator dostępny dla podróżujących autostradą jest wyposażony w instrukcje głosowe i krok po kroku prowadzi ratownika, analizując stan pacjenta. Dzięki temu nawet nieposiadający przeszkolenia użytkownicy AED mogą uratować komuś życie.
- Pamiętajmy, że w sytuacji, kiedy czekamy na przyjazd pogotowia ratunkowego do kogoś, kto stracił przytomność, udzielenie pomocy poszkodowanemu i rozpoczęcie defibrylacji w ciągu 3-5 minut od utraty przytomności zwiększa jego szanse na przeżycie aż o 70 proc. Z kolei każda minuta zwłoki w rozpoczęciu defibrylacji zmniejsza te szanse o 10 proc. – podkreśliła AWSA.
Urządzenia są monitorowane, znajdują się w specjalnych szafkach skomunikowanych m.in. z centrum zarządzania autostradą. Każdorazowe otwarcie szafki i wyjęcie defibrylatora będzie odnotowane i sprawdzane przez patrole autostradowe.
Spółka zapowiedziała, że w przyszłości będzie prowadziła szkolenia chętnych kierowców zatrzymujących się na MOP-ach w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
rpo/ drag/ bp
Czytaj także:
1.
2.
3.
4.